Loading

Galaktoboureko

It is one of the sweetest desserts in Greece. It tastes best when served with vanilla ice cream.

Jest to jeden z najsłodszych deserów w Grecji. Najlepiej smakuje podane z lodami waniliowymi.

Składniki:

– 200-250g ciasta filo

– 120-150g masła

Na nadzienie:

– 170g drobnej semoliny

– 250g cukru

– 1l mleka

– 4 jajka

– łyżka masła

– 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego

Na syrop:

– 450ml wody

– 400g cukru

– 2 łyżki stołowe miodu

– skórka z 1 cytryny

– sok z 1/2 cytryny

– skórka z jednej pomarańczy

– laska cynamonu

Sposób przygotowania:

1. Do garnka dodajemy wodę, skórkę z cytryny i pomarańczy, cukier i laskę cynamonu. Doprowadzamy do wrzenia i czekamy, aż cukier się rozpuści. Zdejmujemy garnek z palnika, dodajemy miód i zostawiamy do całkowitego ostygnięcia.

2. Oddzielamy żółtka od białek. Ubijamy pianę z białek, na końcu powoli, stopniowo dodajemy 50g cukru. W drugiej misce ubijamy żółtka z 50g cukru na puszystą masę. Do żółtek stopniowo dodajemy pianę z białek i mieszamy delikatnie łyżką lub łopatką.

3. Do rondla dodajemy mleko, resztę cukru i doprowadzamy do wrzenia. Przed zagotowaniem zmniejszamy ogień i powoli wsypujemy semolinę ciągle mieszając trzepaczką, żeby nie powstały grudki. Na koniec wlewamy ekstrakt z wanilii. Zdejmujemy garnek z ognia, dodajemy łyżkę masła i ponownie mieszamy.

4. Łączymy ze sobą mieszankę z żółtek i białek z masą z semoliny. Dokładnie mieszamy.

5. Na dno oraz boki foremki wykładamy 5 warstw ciasta filo, każdą warstwę smarując roztopionym masłem. Na ciasto wykładamy wcześniej przygotowaną masę i składamy brzegi filo do środka. Na wierzch kładziemy 4 kolejne warstwy ciasta, smarując je wszystkie masłem.

6. Pieczemy je w 160 stopniach C przez ok. godzinę. Ważne, żeby filo było złote. Na koniec nasączamy je syropem jeszcze gorące ciasto.

Smacznego! 🙂

Leave a Reply