Loading

Targ w Leptokarii

Despite the availability of many products in supermarkets, many Greeks choose to shop at fairs. Recently we had the opportunity to visit such a market. In this entry we will share with you our observations and impressions from the trip.

Mimo dostępności wielu produktów w marketach, wielu Greków wybiera zakupy na targach. Ostatnio mieliśmy okazję na takim rynku zagościć. W tym wpisie podzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami i wrażeniami z wycieczki.

Spis treści:

  1. Targ – organizacja.
  2. Co kupimy na targu?

1. Targ – organizacja.

Targ w Leptokarii znajduje się obok stacji kolejowej. W każdy wtorek rolnicy ustawiają swoje stanowiska wzdłuż ulic. Od godziny 8 rozpakowują produkty i czekają na rozpoczęcie zakupów, około godziny 9 zaczynają przychodzić klienci. Rynek zwykle kończy się maksymalnie o godzinie 13.  Plac targowy dzieli się na dwie części: spożywczą i przemysłowo-gospodarczą.

2. Co kupimy  na targu?

Na rynku położonym w Leptokarii  znajduje się wiele barwnych warzyw i egzotycznych owoców takich jak granaty, figi, kiwi czy świeżo zerwane pomarańcze i mandarynki, a nawet kasztany. Na targu możemy również dostać różne regionalne produkty takie jak ser feta, przyprawy oraz dżemy. Dostępny jest również szeroki wybór chałw od małych, oblewanych w czekoladzie, do wielkich dwu kilogramowych z migdałami. Jak na Grecję przystało na ryneczku królują stoiska z oliwą i oliwkami. Występowały one we wszystkich możliwych smakach, od słodkiego do gorzkiego a także zdobiły je piękne odcienie zieleni i fioletu.

Dorośli mogą zakupić różnego rodzaju domowe nalewki np. z kiwi, granatu czy arbuza oraz własnej roboty wina o różnym stopniu słodkości. Obok stoisk ze słodyczami znajdowały się stragany z orzechami – migdałami i pistacjami a także włoskimi. Na ten urokliwy ryneczek wybraliśmy się w celu poszukiwania składników na sałatkę grecką. Znaleźliśmy wszystko czego potrzebowaliśmy : pomidory, oliwki, paprykę, ogórek, ser fetę, oregano i cebulę.

Leave a Reply